• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Anma Etkinliği

 

 

                          HALEPÇE

Yakın dönemin kara günleri;

12 mart 1995 istanbulda gazi mahallesi katliamı

1 mart 1978de beyazıtta 7 öğrencinin öldürülmesi

Çok uzak değil robiski katliamı

ve 28 yıl önce bugün halepçe katliamı

Bugün İnsanlık tarihinin utanç sayfalarından biri olan Halepçe katliamının acısını yüreğimizde en derin şekilde hissettiğimiz gündür..Bugün Halepçe katliamının 28. yıl dönümüdür.Bugün merkezi uygarlığın en kadim halklarından olan  Kürtlerin,insanlık tarihinde yaşadığı katliamların en trajik, en onursuz,en vicdansız ve en ahlaksız olanıdır Halepçe katliamı.

16–17 Mart 1988 tarihinde Enfal harekâtı kapsamında  katil Saddam Hüseyin yönetimi tarafından gerçekleştirilen ve iki gün süren zehirli gaz bombardımanı sonrası çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu yaklaşık 6357 kişi kaçma fırsatı dahi bulmadan zehirlenerek ya da yanarak katledilmiş, 14,765 kişiden fazla insanda yaralanmıştır. Doğanın da büyük ölçüde zarar gördüğü bu saldırıda çevre kirliliği yanında su kaynakları zehirlenmiş, kimyasal gazların etkisiyle on binlerce evcil hayvanın yanı sıra birçok canlı telef olmuş. Yüz binlerce Kürt, tel örgülerle çevrilmiş ve bölünmüş kendi topraklarında, ikiyüzlü egemenlerin gözetiminde kurulan mülteci kamplarında zulüm devam etmiş, açlık ve hastalıktan aralarında çocukların olduğu 280  kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

Kullanılan kimyasal gazlar günümüze kadar takriben 50 bin kişinin ölümüne yaklaşık 150 bin insanın da hastalanmasına ve sakat kalmasına sebep olmuştur. Yapılan araştırmalara göre Halepçe’de özürlü doğum oranın Hiroşima ve Nagazaki'nin 4 katı olduğu tespit edilmiştir.-

Halepçe katliamı ne ilkti ne de son olacaktı. Yüreği dört parçaya bölünmüş bir halkın yakarışıydı, isyanıydı. Bu katliam insanlık onuruna vurulan kara bir leke Kürt halkının asla belleğinden silemeyeceği çığlığıdır. Bu Kürt halkına reva görülen insanlığın soykırımdır.

12 Mart 1995.başka bir yerde yeniden bir halepçe yaşanıyordu…Gazi Mahallesi'nde yankılandı.Bu defa aynı katil güçler şırnağın Uludere ilçesinde roboski halkını katlediyordu.Bir kez daha Kürtler kıyım ve katliamdan geçiriliyor.90 larda 5000 köyü boşaltıp milyonlarca insanımızı şehirlere göç ettiren zihniyet bu sefer şehirleri ilçeleri tanklarla toplarla bombalayıp  sokağa çıkma yasakları mahalle baskınları,ile çocuk, genç, yaşlı, sivil demeden katleden anlayış hitleri ve saddamı aratmayan pıratiklerle Kürde zulmü yine reva görmektedir..


 Tüm bunların yanında Kürtler, 28 yıl sonra  bu yıl baharı yine hücrelerine kadar hissedeceklerdir. Kürtler Kawa'dan aldıkları mirasla Dehaqlardan hesap soracak ve  bu hesaplaşma tüm Ortadoğu Halklarına özgürlük getirecektir. Öldürüldükçe çoğalan ve çoğalacak olan Kürtler, mart ayını daha da artan bir Newroz coşkusuyla karşılamaktadırlar.

         Tarih ve Halklar bu ve buna benzer insanlık suçlarını affetmeyecek  belleğine kazıyarak ve her zaman hatırlayarak zalimlere, tiranlara karşı onurlu mücadelesini sürdürecektir.

Halepçe Katliamını Unutmayacağız...ROBOSKİLERİ ,KAMIŞLO VE GAZİ KATLİAMLARINI UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ……..

 

 

KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU

 513 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret192472
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!