• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KESK ONURUMUZDUR..!

BİRLİKTEYKEN DAHA GÜÇLÜYÜZ!

EĞİTİM SEN'Lİ OLMA ZAMANI
PERFORMANSA, SINAVA HAYIR!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

VAN HALKININ İRADESİ GASP EDİLEMEZ!

BASINA VE KAMUOYUNA

 

AKP- MHP İKTİDARININ HALK İRADESİNE MÜDAHALESİ KABUL EDİLEMEZ.

 

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde AKP-MHP iktidarı tarafından yargı ve devlet gücü kullanılarak seçim sonuçlarını kendi lehine çevirecek birçok usulsüzlük yapılmıştır.

 Bu usulsüzlüklerin başında taşıma seçmen ile sonuçların değişebileceği birçok il ve ilçede seçmen sayısıyla orantılı olmayan düzeyde polis ve askerlerin seçmen olarak kaydedildiği basına yansımıştır. Bu kayıtlara ilişkin ilçe seçim kurullarına yapılan itirazlar reddedilmiştir. İlçe seçim kurullarının konuya ilişkin red gerekçelerinde asker ve polislerin seçim günü yapılacak görevlendirmeler kapsamında belirtilen merkezlere seçmen olarak kaydedildiğiydi. Asker ve polislerin sabahın erken saatlerinde topluca oy kullandığı ve daha sonrasında şehri terk ettiği görüntüler basına yansımıştır. Başta Mardin’in Savur, Dargeçit, ilçeleri olmak üzere Ağrı, Şırnak, Siirt, Bitlis, Kars, Hakkari, Iğdır, Muş, Uludere, Beytüşşebap, Gercüş, Eruh belediyeleri Akp tarafından halk iradesini yok sayan demokratik ilke ve değerlere aykırı bir şekilde taşıma seçmenler ile ele geçirilmeye çalışılmıştır. Birçok il ve ilçe belediyesi bu yöntem ile gasp edilmiştir.

. YSK tarafından adaylığına hukuki bir engeli olmayıp adaylığı kabul edilerek şeçime giren ve halkın büyük çoğunluğunun oyuyla seçimi kazanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, iktidar güdümündeki Yargı eliyle, Adalet Bakanlığının seçime 2 gün kala 29 mart 2024 tarihi 16.55 saatinde idari kararla Abdullah Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Aynı dakika kabul edilen itiraz kararı YSK’ya bildirilmiş, itiraz süreci kullanılmadan bugün mazbata, seçimi düşük bir oy ile 2. Olarak bitiren AKP adayına verilmiştir. Şanlıurfa ili Hilvan ilçesinde de kaybeden AKP iktidarının yenilgiyi hazmedemeyip seçimi yenileme kararı aldırarak meşru olmayan bir yöntemle belediyeleri gasp etmeye çalışmaktadır.

Faşist yönetim anlayışı; Kürdistan kentlerinde 2014 ve 2019 seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını ve iradesini kayyumlar eliyle gasp etmiş, her seçimde halkın büyük çoğunluğunun oyuyla kayyum yönetimi sandıklarda bertaraf edilmiştir.

Akp - Mhp iktidarı taşıma seçmenlere, devlet imkanlarıyla yürütülen seçim çalışmalarına, demokratik muhalefete uygulanan baskılara, tüm antidemokratik ve hukuksuz uygulamalara rağmen kazanamadığı belediyeleri ise yargı hileleriyle eşine rastlanmamış yöntemlerle gasp etmeye çalışarak bir kere daha düşmanca politikalarını devreye sokmaktadır.

Kayyumlarınızı, seçim hilelerinizi, idaremizi gasp etmenizi kabul etmiyoruz.

Halkın iradesine darbe vurulamaz.

İktidarı, seçim sonuçlarına saygı duymaya çağırıyoruz.

 

 

 

MARDİN EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret291633
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ