• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KESK ONURUMUZDUR..!

BİRLİKTEYKEN DAHA GÜÇLÜYÜZ!

EĞİTİM SEN'Lİ OLMA ZAMANI
PERFORMANSA, SINAVA HAYIR!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

MARDİN'DE SANDIK GÜVENLİĞİ RİSK ALTINDA!!!

08/05/2023

BASINA VE KAMUOYUNA

   14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimlerinde Türkiye’nin önümüzdeki yüzyılını belirleyecek bir karar alacağız. Toplumu otoriterliği ile boğan, emekçileri uyguladığı sermaye politikaları ile yoksullaştıran, yoksunlaştıran, geleceğimizi tek adamın keyfi kararlarına bağlayan bir sistemin sürmesi ya da sona ermesi arasında bir tercih yapacağız.

   Kamu emekçileri Türkiye’nin bir dönüm noktasında olduğunun farkındadır. Yapacakları tercihle demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü, laik temelde bir Cumhuriyetin inşasına katkı yapacaklardır. Yılların mücadele birikimi kamu emekçilerinin tercihlerinde başlıca yol gösterici olacaktır.

   Kamu emekçileri demokratik bir anayasa ve toplumun her kesimini kapsayan, emekçilerin güçlü biçimde temsil edildiği bir parlamenter sistem için oy verecektir.

   Oy vermenin yeterli olmadığını bilen KESK'e bağlı sendikalara üye kamu emekçileri, Mardin'de sandık güvenliğinin sağlanması için sandık kurullarında görev almak istemiş ve bunun için gerekli başvuruları yapmıştır. Ancak sandık kurulu listelerinin belirlenmesinden sonra KESK'li kamu emekçilerinin sandık kurullarında oldukça az sayıda görevlendirildiği tarafımızca tespit edilmiştir. 

   Eğitim iş kolunda faaliyet yürüten ve 3000'e yakın üyesi bulunan Eğitim Sen'in  üyelerinin sadece 1/10'u sandık kurullarında görevlendirilmiş, Eğitim Senliler ve KESK'liler yedek listelere bile alınmamıştır.

   Aldığımız duyumlara göre diğer çevre illerde ve Türkiye genelinde yaşananlar Mardin'de de yaşanmış, KESK'liler sandık kurulu listelerinden çıkarılmıştır.

   Eğitim Senlilerin özellikle ayıklanarak listelerden çıkarılması,görev alma haklarının gasp edilmesi,daha çok iktidar güdümündeki sarı sendikaların üyelerinin görevlendirilmesi, sandık güvenliği konusunda bizleri endişelendirmektedir.

   Bütün anti demokratik uygulamalarda iktidarın koltuk değneği görevini yürütmeyi kendine amaç edinmiş bazı diyanet personellerinin, özellikle sandık kurulu başkanı olarak görevlendirilmesi kamu oyunda belirgin bir şekilde oluşan sandık güvenliği konusunda endişelerimizi artırmaktadır.

   Hangi kurum bu hukuksuz ve anti demokratik uygulamaların parçası olmuşsa  seçim güvenliğine büyük bir darbe vurmuştur. Sandık kurullarında görevlendirilen insanları bu oluşan algıyla zor durumda bırakmıştır.

   Sandık kurullarında oynanan bu oyunları görüyoruz ve kimlerin bu oyunların bir parçası olduğunu biliyoruz. Bu konuda halkımızı duyarlı ve sorumlu davranmaya davet ediyor, yetkilileri de bir an önce açıklama yapmaya davet ediyoruz.

   Bizler KESK'li kamu emekçileri olarak yetkilileri ve sandık kurullarında görevlendirilenleri uyarıyoruz!!!           

   Seçim güvenliğini tehdit edecek tüm anti demokratik uygulamalardan uzak durulmalı ve seçimin hukuka uygun bir şekilde yürütülmesi için gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Mardin'deki Emek ve Demokrasi güçleriyle birlikte oluşturulacak kriz masalarında bulunacağımızı ve seçim güvenliğininin sağlanması konusunda da takipçi olacağımızı belirtmek istiyoruz.

 
Saygılarımızla...

 
            KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU
201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret275788
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ