• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KESK ONURUMUZDUR..!

BİRLİKTEYKEN DAHA GÜÇLÜYÜZ!

EĞİTİM SEN'Lİ OLMA ZAMANI
PERFORMANSA, SINAVA HAYIR!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bijî Yekê Gulanê

   Değerli konuklar, basın mensupları, kayyum uygulamasıyla iradesi gasp edilen halkın seçilmiş belediye başkanları, işçi ve memur sendikalarının, meslek odalarının, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin, yönetici ve üyeleri; işçiler-emekçiler, kadınlar, gençler, toplumun ezilen ötekileri, dostlar, yoldaşlar; Hepiniz hoş geldiniz.

Selam olsun sizlere;
Selam olsun Emek, barış ve demokrasi mücadelesinden geri adım atmayanlara
Selam olsun Demokrasi ve barış mücadelesi tutsaklarına,
 
Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günümüz 1 Mayıs Kutlu Olsun.
     
   İşçi sınıfı ve emekçiler, halklarımız giderek daha da derinleşen ağır bir ekonomik krizin içinde. Çalışabilecek bir işi olanlar yoksulluk sınırının çok altında ücretlerle hayatta kalmaya çalışıyor, işsizlik yangını da uzun süredir büyümeye devam ediyor. Kriz sadece ekonomide değil, ekolojik çevre felaketlerinin giderek arttığı, özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, demokrasinin askıya alındığı, Kürt halkının özgürlük-eşitlik taleplerinin soykırıma varan zulümle bastırılmaya çalışıldığı, sadece sermayenin değil, erkeklerin de kölesi olmaya direnen kadınların susturulmaya çalışıldığı, gelecek kaygısı taşıyan gençlerin kaderiyle baş başa bırakıldığı karanlık bir süreci yaşamaktayız.

   Yüz binlerce insanımızın deprem enkazlarının altında ölüme terkedildiği, hayatta kalanların açlığa-soğuğa ve sokakta yaşamaya mahkum edildiği, topyekûn bir krizin ortasındayız. Tüm saydığımız bu kötülüklerin sorumlusu kapitalist düzen ve işçi-emekçi, kadın,doğa  ve özgürlüklerin düşmanı siyasal iktidarlardır.

   Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla acılarımızın üstünü örtemeyeceklerdir. Yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız!
Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan depremde yaşamlarını yitirenleri buradan saygı ile anıyoruz.


      Dostlar, Yoldaşlar!

   Tüm dünyada işçi sınıfı sayısal olarak hızla büyürken, ücretli emek yaygınlaşırken; biz üretenlerin toplumsal zenginlikten aldığı pay azalıyor. Sermayeyi emek sömürüsü de doyurmuyor. Doğa sermayenin sınırsız yağmasına açılıyor; yetmiyor, savaşlarla milyonlar yerinden yurdundan ediliyor. Başta işçi sınıfı olmak üzere tüm insanlık sermaye düzeninin bu ağır tahribatına ses çıkarmasın diye baskıcı rejimler destekleniyor.

   İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp sermayeye kaynak aktardılar, rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kuruluşlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler, doğal afetleri felakete çevirdiler, Güvencesiz çalışmayı hemen her alanda hakim hale getirdiler, KHK’ler ile çalışma hakkını gasp ettiler, kayyum politikaları ile seçme ve seçilme hakkını yok saydılar. Ülkeyi bir şirket gibi yönettiler!

   Türkiye halklarına dayatılan yoksulluğun ve karanlığın son bulması için artık bir karar anındayız.
           
   Halklarımız, işçi ve emekçiler, kadınlar, gençler  14 Mayısta  yapılacak seçimde, 21 yıldır ülkeyi yöneten AKP-MHP iktidarından hesap soracaklardır. Zulme karşı, soykırıma karşı, patriyarkaya karşı, sömürüye karşı ve geleceğimizin karartılmasına karşı tercihimizi yapacağız.
İşçi sınıfının, kadınların, gençlerin talepleri açık.

Özgür, eşit, sömürüsüz bir dünya!
 
İşçi sınıfının sermayenin kölesi olmadığı bir dünya!

Kadınların erkeklerin kölesi olmadığı bir dünya!

Gençlerin gelecek kaygısının olmadığı bir dünya!

   Herkesin anadilini özgürce öğrenebildiği, konuşabildiği, yazabildiği ve hizmet alabildiği bir dünya!

   Düşünce ve fikirlerini açıklayanların hapishaneye atılmadığı bir dünya!
 
   Yeni bir başlangıç için! Emek Bizim, Gelecek Bizim demek için!

   Sömürüye, baskıya, zulme, ayrımcılığa, ırkçılığa, kadın cins kırımına karşı;
 
   
   Yaşasın 1 Mayıs !
 
   Biji Yeke Gulane
 

MARDİN EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU

 340 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret291627
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ