• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KESK ONURUMUZDUR..!

BİRLİKTEYKEN DAHA GÜÇLÜYÜZ!

EĞİTİM SEN'Lİ OLMA ZAMANI
PERFORMANSA, SINAVA HAYIR!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

DEPREM İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

10/02/2023

Basına ve Kamuoyuna

10.02.2023

06.02.2023 depremi bilgi notu-1

Değerli halkımız,

Ülkemiz ve Ortadoğu doğu coğrafyası 06.02.2003 tarihinde yaşanan depremden bugüne son yüzyılın en büyük doğal afetini yaşamaktadır. Deprem, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya ağırlıklı olmak üzere 10 ili ve komşu ülke Suriye’nin Rojava ve Afrin bölgeleri başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyada büyük bir yıkıma yol açmış, yaşamını kaybettiği tespit edilen insan sayısı sadece ülkemizde 20 bine yaklaşmış ve ilerleyen günlerde yıkılan binaların enkazlarının kaldırılmasıyla yitirilen canların sayısının katlanarak artacağı öngörülmektedir.

Devlet depremin erken saatlerinde 4. Seviye uluslararası acil yardım çağrısı yapmıştır. Depremin ilk 72 saatinde yıkılan binalarda hayatta kalan insanların kurtarılması çalışmalarının yetersizliği ve organizasyon eksikliği tüm kamuoyunun malumudur. Deprem kuşağında bulunan ülkemiz sık aralıklarla deprem gerçeğiyle karşı karşıya kalmaktadır. Ama maalesef devletin resmi kurumlarının büyük afetlere hazırlık konusunda yetersizliği depremin ilk saatlerinden itibaren en görünür eksiklik olduğu bir kez daha görülmüştür. Bilime ve liyakata itibar etmemenin bedelini halkımız canlarıyla ödemektedir.

Deprem sonrası ilk saatlerden başlayarak halkımız büyük bir dayanışma sergilemiş, demokratik ve sivil toplum örgütlerimiz devletin resmi kurumlarına işbirliği çağrısı yapmıştır. Resmi otoriteler tarafından işbirliği çağrıları görmezden gelinmiş hatta yer yer bazı resmi kurumlar tarafından ihtiyaç olmadığı belirtilmiş, sivil dayanışma yardımlarının hedefine ulaşmasında çeşitli engeller çıkartılmış ve/veya resmi kurumlara aktarılması istenmiştir. Tüm engelleme ve işbirliğine yanaşmama tutumlarına rağmen demokratik ve sivil toplum örgütlerimiz imkânları ölçüsünde arama-kurtarma, gıda, erzak, barınma ve sağlık sorunlarının çözümüne yönelik büyük bir dayanışma sergilemektedir.

Afetin yönetimi, arama-kurtarma ve afetzedelerin ihtiyaçlarını gidermede olması gereken hızlı, etkin organizasyonun sağlanması , demokratik-sivil örgütlerle ve halkla dayanışma çağrılarına kulaklarını tıkayan resmi otoritelerin tutumlarıyla yaşanan deprem afeti maalesef toplumsal bir felakete dönüşmüştür.

                Yaşanan afetin uzun bir sürece yayılacağı bilinciyle demokratik-sivil örgütlerimiz aşağıdaki öncelikli görevleri kararlaştırmıştır.

  1. Kentimize barınma için gelen depremzedelerin barınma sorunlarının çözümüne yönelik Halkların Dayanışması Koordinasyonu kurulması, AFAD ve resmi-sivil diğer kurumlarla görüşme yapılması.
  2. Halkımızla dayanışmanın devam ettirilmesi, barınma sorununa destek olabilecek yurttaşların platformla iletişime geçmesi.
  3. Dağınıklığın ve koordinasyonsuzluğun önlenmesi için tüm kurumlara Emek ve Demokrasi Platformuyla dayanışma gösterip, platforma katılım çağrısında bulunulması.

 

Dayanışma yaşatır şiarımızla halkımızı ve kamuoyunu saygıyla selamlarız.

MARDİN EMEK ve DEMOKRASİ PLATFORMU

226 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret281549
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ