• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ROBOSKİ KATLİAMINI UNUTMADIK! UNUTMAYACAĞIZ!

Roboski Katliamının Sorumluları Hesap Vermelidir

Savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda 19’u çocuk 34 sivilin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamının üzerinden 10 yıl geçti. Yaşamını yitiren sivillerin tek derdi geçinmekti. 34 sivilin yaşamını yitirmesinin medya tarafından saatlerce görülmemesi, haberleştirilmemesi hala hafızalarda yerini koruyor. Soruşturmanın üstünün örtülme çabaları adalet talebinin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor.

Katliamın yaşandığı ilk andan itibaren emek, barış ve demokrasi güçleri ile KESK olarak bağımsız, kapsamlı, etkili ve hızlı bir soruşturma yürütülmesi, fail ve sorumluların yargı önünde hesap vermesi gerektiğini ifade ettik. Ne var ki, bugüne kadar etkili bir soruşturma yürütmenin aksine yakınlarını kaybedenlere yönelik soruşturma, tutuklama ve para cezaları uygulanmıştır.

Sivillerin bir bombardıman sonucu yaşamını yitirmesinin nedeni demokrasi ve insan hakları sorunu olan Kürt meselesine yönelik şiddet temelli güvenlik politikalarıdır. Başta eğitim, sağlık vb. kamu hizmetlerine ayrılması gereken bütçe bu politikaların sonucu olarak silahlanmaya aktarılmaktadır. 10 yıl geçmesine rağmen failler ve sorumlulara sağlanan koruma zırhının temel nedeni ise cezasızlık politikası ve kültürüdür. Hem şiddet temelli güvenlik politikaları hem de cezasızlık hukukun üstünlüğü, demokrasi ve barışın tesis edilmesiyle aşılır.

Roboski Katliamında yaşamını yitirenleri anıyor, ailelerine ve sevenlerine bir kez daha sabırlar diliyoruz.

Katliamın sorumlularının yargı önüne çıkarılacağı güne kadar mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.

KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU

 

202 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret235067
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ