• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

BİZLERİ AÇLIĞA, YOKSULLUĞA MAHKÛM EDEN TÜM ZAMLAR GERİ ALINSIN

Geçinemiyoruz...

Tek adam rejiminin, halktan ve emekçiden yana olmayan, sermayenin çıkarları doğrultusunda aldığı kararlar ve bu yöndeki politikaları sonucu biz emekçileri, emeği ile geçinenleri,  yoksul halk kesimlerini açlığa ve yoksulluğa mahkûm ederken, sermayedarları, patronları, milyon dolarları olanları onlarca kat zenginleştirmiştir.

Yoksulluk sınırının On Bin TL, açlık sınırının Dört Bin TL’ yi aştığı bu günlerde başta işsizler, yoksul halk kesimleri ve asgari ücretli işçiler olmak üzere, emeğiyle geçinen bütün emekçiler ve aybaşını getiremeyen biz kamu emekçilerinin yaşam ihtiyaçları karşılanamaz duruma gelmiştir.

Geçiş garantili köprü, tünel ve otoyolları, uçuş garantili havaalanları, yatış garantili şehir hastaneleri vb. projelere dolar üzerinden verilen taahhütler nedeniyle inşaat şirketlerinin kasalarına para akarken; işçinin, emekçinin, emeklinin, üretici köylünün cebindeki para pula dönüşmektedir.

Ekonomiye dair herhangi bir planlaması olmayan, uluslar arası ekonomik çevrelerden bihaber 5’li çeteyi zengin etmek dışında gayesi bulunmayan iktidarın yanlış politikaları halkı her geçen gün daha da yoksullaştırmaktadır.   

Paranın değerinin her geçen gün erimesi, halkın daha fazla yoksulluğa ve açlığa sürüklenmesine yol açarken; başta yandaşlar olmak üzere, büyük sermaye için rant ve vurgunun büyümesi demektir. 

23 Ağustos 2021tarihinde imzalanan satış sözleşmesinden tam üç ay sonra (23 Kasım) ücretlerimiz dolar karşısında %60 civarında değer kaybetmesiyle biz emekçilerin cebindeki para pul olmuş, alım gücümüz düşmüştür. Durdurulamayan hatta bilerek durdurulmayan bu gidişat nedeniyle sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor.  

Bu nedenle;

-         Memur Sen ile yapılan Ağustos ayı satış sözleşmesi iptal edilmeli, yeni ekonomik duruma göre kamu emekçileri ile kamu işçilerinin iki yıllık ekonomik ve sosyal hakları, tüm kamu emekçileri sendikalarıyla birlikte, yeniden belirlenmelidir.

-         Emeği ile geçinen tüm halk kesimlerini açlığa ve yoksulluğa mahkûm eden tüm zamlar geri alınmalıdır.

-         Tüm emekçilere yoksulluk sınırının üstünde zam yapılmalıdır.

-         Yaşanan bu ekonomik iflas dikkate alınarak 2022 Bütçesi halktan ve emekçilerden yana bir bütçe olarak hazırlanmadır.

-         Ülkemizi bir günde dolara ve uluslararası sermayeye karşı bu kadar yoksullaştıranlar ve sosyal-ekonomik olarak iflasa götürenler istifa etmeli, hukuk önünde hesap vermelidir.

-         Bizleri yoksulluğa, açlığa ve sefalet ücretlerine mahkûm eden, saray rejimine karşı, tüm emekçileri ve halklarımızı iş, eşitlik, özgürlük, adalet, emek ve barış için mücadeleye çağırıyoruz.

 

 

                 MARDİN EMEK ve DEMOKRASİ PLATFORMU

 

125 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret235067
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ