• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KESK ONURUMUZDUR..!

BİRLİKTEYKEN DAHA GÜÇLÜYÜZ!

EĞİTİM SEN'Lİ OLMA ZAMANI
PERFORMANSA, SINAVA HAYIR!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

OKULLARDA ÇETELERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ!

21 Kasım Ortaokulundaki Saldırıya Yönelik Basın Açıklaması

   21.09.2021 tarihinde Artuklu 21 Kasım Ortaokulunda okul öğretmeni ve sendikamızın hukuk sekreteri olan İbrahim Yiğit’e yönelik linç saldırısı gerçekleşti. Organize edilmiş bu linçin azmettiricileri okul idarecileridir. İbrahim Yiğit’e yönelik iki hafta önce başlayan mobing süreci Salı günü saldırıyla sonuçlandı. Saldırıda öğretmen arkadaşını korumaya çalışan okul öğretmenlerinden ve sendikamızın eğitim sekreteri Duygu Özbay da saldırganlar tarafından darp edilmiştir. Kurumsal kimlikleri de bulunan iki arkadaşımızın organize edilmiş saldırganlar tarafından darp edilmesi, saldırının Eğitim Sen’e yönelik olduğunu da kanıtlamaktadır.
   İbrahim arkadaşımız iki hafta önce müdür yardımcısının uygulamaya çalıştığı mobingi kabul etmeyerek tepki göstermiştir. İsteğini zorla dayatmaya çalışan okul müdür yardımcısı arkadaşımızın, psiko-terörü kabul etmemesi sonucunda çığrından çıkmış ve arkadaşımıza “seni bu mahallede barındırmayacağım, mahalleliyi toplayıp senin kafanı ezeceğim” gibi ifadeler kullanarak tehdit etmiştir; bunun sonucunda 21.09.2021 tarihinde mahallede bulunan bir grup saldırgan İbrahim Yiğit’i hedef alarak öğretmenlere saldırmıştır. Saldırı sırasında, arkadaşlarımız içerde kilitliyken Okul Müdürü, aynı zamanda Eğitim Bir Sen şube başkan yardımcısı, saldırganlara iki kez kapıyı açıp onları içeri almaya çalışmıştır. Fakat kapıda bulunan arkadaşlarımız bu durumu engellemiştir.
   Eğitim Bir Sen’li idarecilerin bulunduğu bazı okullarda öğretmenlere uygulanan psikolojik tacizin ciddi boyutlara ulaştığını görmekteyiz. Müdür ve müdür yardımcılığı ataması yapılırken liyakatın esas alınmaması, bu tiplerin bulunduğu kurumlarda patron-çalışan zihniyetinin yerleşmesine, okulların demokratik değerlerden uzaklaştırılmasına, mobingin artmasına ve şiddetin kurumsallaşmasına neden olmaktadır. Özdenetimi gelişmeyen, birlikte çalışma ruhu bulunmayan, şiddet uygulayarak tahakküm kurmayı temel hedef haline getiren, duygusal zekadan yoksun, görev ve sorumluluklarını tahakkümcü bir anlayışa göre şekillendiren, etik yükümlülükler dünyasına katılmayı reddeden eğitim birsen referanslı bazı okul idarecileri okullardaki psiko- terör ve fiziksel şiddetin kaynağıdırlar. İşyerlerinde psiko-terör uygulayan bu kişiler baskıcı, otoriter, tahakkümcü ve totaliter kişilik yapısına sahiplerdir; kendi fikirlerini ve isteklerini zorla kabul ettirmek isterler; farklı düşünceye saygıları yoktur. Psikolojik- terör kurbanları ise zeki, dürüst, haklarını bilen, etik yükümlülükler barındıran, insan haklarına saygılı kişilerdir.
   Okullarda şiddetin kurumsallaşması öğrenciler ve eğitim-öğretim açısından ciddi tehlikeler barındırmaktadır. Şiddetin kurumsallaşma ağının giderek genişlediği ve öğretmenlerin şiddetin her türlüsüne maruz kaldığı bir dönemde şiddeti önlemeye yönelik gerekli tüm önlemlerin yetkililerce alınmasını talep ediyoruz.      
   Psikolojik terör uygulayan, mahalle kültürü ekseninde çeteleşen ve bu çeteleri öğretmenlere karşı şiddet aracı olarak kullanan idareciler olmak üzere hepsinin görevden uzaklaştırılması ve hak ettikleri cezayı almaları için mücadele edeceğiz. Okullardaki çeteleşmeyi, şiddeti ve şiddete göz yumanları asla kabul etmiyoruz. Okulların çete, patron-işçi zihniyetiyle yönetilmesinin bedelini kimi zaman öğretmenler canlarıyla ödemiştir. Her fırsatta eğitim ve bilim emekçilerinin hedef gösterilmesi, bu durumun artık okul idarecileri tarafından kolaylıkla gerçekleştirilmesine neden olmuştur. Okullardaki şiddet pratikleri günü birlik önlemlerle değil, eğitimde etkin politikaların uygulanması ile çözülebilir.
   Eğitim Sen olarak okullarda uygulanan psiko terör ve fiziksel şiddetin karşısındayız ve yetkilileri önlem almaya çağırıyoruz. Bakanlık, yerel yönetimler, milli eğitim müdürlükleri, sendikalar, öğrenciler ve velilerin dahil olduğu çok merkezli şiddet önleme ağının kurulmasını talep ediyoruz.
   Eğitim emekçileri yoğun baskılarla, tehditlerle ve hakaretlerle sindirilemez, güvenceli iş yaşamına zara verilemez. İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlerinden okullarda her türlü şiddet uygulayan eğitim bir sen yöneticileriyle ilgili gerekli önlemleri almalarını talep ediyoruz. Olay sonrasında il ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinin saldırıya uğrayan öğretmenlerle ilgili destekleyici bir açıklama yapmamasını kınıyoruz.
   Öğretmenlerimize ve yöneticilerimize yönelik organize edilmiş linç girişimini bir kez daha kınıyoruz, faillerin gerekli cezaları alması için hukuksal bütün yolları denemekten vazgeçmeyeceğiz. Birlikte güçlüyüz, Yaşasın Eğitim Sen, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.
 
KESK GENEL MERKEZİ,          
EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ
KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU,  
EĞİTİM SEN DİYARBAKIR ŞUBELERİ
KESK KIZILTEPE,    
KESK NUSAYBİN,    
KESK MAZIDAĞI,    
KESK DERİK
MARDİN TABİP ODASI,   
MARDİN İHD,     
MARDİN BAROSU, 
MARDİN DİŞ HEKİMLERİ ODASI
TMMOB MARDİN,  
MARDİN ŞAHMARAN
HDP,
CHP,
SAADET PARTİSİ,
DEVA PARTİSİ,
TİP
485 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret271469
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ