• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

SEÇMELİ DERS

Eğitim Sen Mardin Şubesi olarak seçmeli ders konusunda mağdur edilen öğrenci ile velilerimizin yanında olacağız ve öğrenci adına ders seçimi yapan okul idarecileriyle ilgili yasal süreci başlatacağız.

BASINA VE KAMUOYUNA
 
Pandemi koşullarından dolayı uzaktan eğitimin hala devam ettiği bir süreci yaşamaktayız. 4-22 Ocak tarihleri arasında seçmeli derslerin seçileceği MEB tarafından açıklanmıştır. Öğrencilerin eğitime erişme konusunda sorunlar yaşadığı bu dönemde, bazı okul idarecileri öğrenciler seçmeli ders seçmediği taktirde öğrencilerin yerine ders seçeceklerini velilere ve öğrencilerimize aktarmışlardır.
Seçmeli derslerin amaçlarından biri de öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ders tercihi yapılmasına imkan tanıyarak çeşitli becerilerle donatılmış çok yönlü bireyler yetiştirmektir.
MEB seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda öğrenciler tarafından seçilmesi gerektiğini ifade etmiştir fakat bu anlayış pratikte hiçbir zaman gerçekleştirilmemiştir, seçmeli dersler siyasallaşmış okul yöneticileri tarafından öğrencilere seçtirilmiştir ya da öğrencilere ve velilere hiçbir açıklama yapılma ihtiyacı hissedilmeden öğrenciler adına ders seçimi yapmışlardır. Dolaysıyla okul idarecileri eğitimin temel hedeflerinden biri olan öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda yetişmesi gerekliliğini ihlal etmektedir. Seçmeli ders uygulaması zorunlu ders uygulamasının aksine öğrenciyi önceleyen bir uygulama olduğu için önemlidir.
Okul idarecileri çoğunlukla derslik ve alt yapının yeterli olmadığını, seçilen dersleri verebilecek yeterli sayıda öğretmen olmadığını öne sürerek seçmeli dersleri öğrenciler adına siyasal konjonktüre uygun olarak seçtiklerinden dolayı dini içerikli seçmeli derslere daha fazla ağırlık verilmektedir ve bazı illerde MEM müdürleri okul idarecilerine mesaj atarak öğrencilere dini içerikli dersleri seçmeleri konusunda baskı uygulamaktadır. Ders seçimini belirleyen bir diğer etken de sınav odaklı eğitim sistemidir. Sınavlardan dolayı seçmeli dersler çoğu zaman matematik, ingilizce ve dini içerikli derslerle sınırlı kalmaktadır.
2012-2013 eğitim öğretim döneminde MEB Kürtçe derslerin seçmeli ders olarak okutulmasına karar vermiştir ve Artuklu Üniversitesi işbirliğiyle Kürtçe ders kitabı oluşturulmuştur. Üniversitelerde Kürtçe dersini okutmak amacıyla yüksek lisans ve lisans programları açılmıştır. Bu bölümlerden mezun olan öğretmenler işsiz kalmıştır ve bunun en temel nedenlerinden biri Kürtçe seçmeli derslerin okul idarecileri tarafından seçtirilmemesidir. Anadilde eğitim hakkını talep eden eğitim emekçilerine, öğrencilere ve velilere bir sus payı olarak sunulan Kürtçe seçmeli derslerle temel olarak anadilde eğitim talebi sekteye uğratılmaya çalışılmış ve eğitimde fırsat eşitliği derinleştirilerek anadili Türkçe olmayan öğrencilerimiz dezavantajlı duruma getirilmiştir. Asimilasyon politikalarını gittikçe şiddetlendiren iktidarlar Kürtçe ders seçimini engelleyerek Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan birçok bireyi işsizliğe mahkum etmektedir
Seçmeli dersleri okutacak öğretmen eksikliği bir an önce giderilmelidir, okulların fiziki şartları iyileştirilmelidir, okul sayısı arttırılmalıdır.
Veli ve öğrenciler adına ders seçimi yapan okul idarecileri suç işlediklerini bilmelidir ve ona göre hareket etmelidir. Eğitim Sen Mardin Şubesi olarak seçmeli ders konusunda mağdur edilen öğrenci ile velilerimizin yanında olacağız ve öğrenci adına ders seçimi yapan okul idarecileriyle ilgili yasal süreci başlatacağız.
 
EĞİTİM SEN MARDİN ŞUBESİ
 
JI RAYA GIŞTÎ Û JI ÇAPEMENÎYÊ RE
 
Ji ber şertên şewba koronayê em di pêvajoyeke ku perwerdehî ji dûr ve tê domandin ve derbas dibin. MEB’ê diyar kiribû ku ew ê waneyên bijarte di navbera dirokên 4-22 Çileyê de bêne hilbijartin. Di vê dema ku xwendekar ji perwerdehiyê dimînin hin rêvebirên dibistanan ji welî û xwendekaran re gotine ku wane ji alîyê welî û xwendekaran ger neyên hilbijartin ew ê rêvebirên dibistanan waneya li şuna wan hilbijêre.
Armanca waneyên bijarte ewe ku xwendekar waneya li gora qabilîyet, jêhatîbûn, pêdivî û pêwendîyên xwe hilbijêrin û wek mirovên piralî perwerde bibin.
MEB dibêje ku gerek waneyê bijarte li gora qabilîyet û jêhatîbûn û pêdivî û pêwendîyên xwendekaran û ji aliye xwendekaran bêne hilbijartin. Lê di pratîkê de tu carî werê pêk nayê. Waneyê bijarte weke amûreke sîyasî tê bi karanîn û ji alîyê rêvebirên dibistanan bi telqîn bi welîya tên hilbijartin an jî bêyî welîya li ser navê xwendekaran wane têne hilbijartin. Wek ku xuya diki rêvebirên dibistanan nahêlin ku xwendekar li gora qabilîyet û jêhatîbûnên xwe perwerde bibin û astengîya ji pêşketina xwendekaran re derdixin.waneyên bijarte ji ber ku îradeya xwendekaran derdixe pêş girînge. Ev tişt li dijî prensîbê perwerdehî, pedagojî û zanistîyê ye.
Rêvebirên dibistanan bi piranî mehneyên wek ku şert û mercên dibistanan ên teknîkî ji bo waneyên Kurdî nînin an jî mamosteyên ku waneya Kurdî bide nîne dikin û li gora konjektura sîyasî waneyê olî didin hilbijartin û kurdewarîyê wek dijberî olî didin nîşandan. Hin MEM bi peyama zext û zorê didin rêvebirên dibistanan ku waneyen olî yê bijarte bidin hilbijartin. Hêmaneke waneyê bijarte ya din jî pergala ezmûnê ye. Jibo ku xwendekar pirtir bi serbikevin waneyên wek matematik û îngilîzi û ol yê di ezmûnê de derdikevin pêşberî xwendekaran bi xwendekaran têne hilbijartin.
Di sala perverdehîyê ya 2012-2013 de MEB’ê biryar da ku ew ê perwerdehîya Kurdî jî wek waneya bijarte bê dayîn û bi hevkarîya Zaningeha Artûklûyê pirtuka waneya Kurdî amade kir. Li zaningeha ji bo ku mamosteyên waneya Kurdî bidin bê perwerdekirin beşê lîsans û lîsansa bilind vebûn. Xwendekarên li zaningehê perwerdehîya Kurdî dîtin. Mamosteyên van beşa derçûn ji ber ku astengîyen li dijî Kurdî de tên derxistin bê kar in. Waneya bijarte ya Kurdî wek mafê sikûtê li dijî daxwaza kedkarên perwerdehiyê û xwendekaran û welîyan ya perwerdehîya Kurdî hat bikaranîn û astengîyên li dijî zimanan kesê ku zimanê wanî zikmakî ne Tirkîye li ber yê Tirk di paş ve hişt. Desthilatdarî ji alîkîve polîtîkayên pişaftinê li ser zimanê Kurdî her ku diçe zêde dike û ji alîyê din ve jî astengîya ji waneya Kurdî ya bijarte re derdixe û momosteyên Kurdî ji ber van polîtîkayên li ser zimanê Kurdî mahkûmî bêkarîyê dike.
Divê ku kêmasîya mamosteyên Kurdî were çareserkirin û şert û mercên dibistanan yê teknîkî werin temam kirin û dibistanên nû vebin.
Divê ku rêvebirên ku bêyî xwendekar û welîyan waneyan hildibijêr in, zanibin ku sucdarin û li gora wê gava xwe bavêjin. Em weke Kedkarên Zanistî û Perwerdehîyê li cem welî û xwendavanên xwe ne.
 
Eğitim Sen Şaxa Mêrdîn
265 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret231907
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ