• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

FAŞİZME, IRKÇILIĞA VE AYRIMCILIĞA KARŞI İNSANCA YAŞAMDA ISRARCIYIZ!

Toplumumuzun; öncelikli meseleleri Sendikamızın da öncelikli gündemleridir.  Gerçek anlamda Demokrasi işletilmeden Kadın,çocuk, engeli ve gençliğin yaşadığı sorunlardan eğitim ve sağlık hakkına,tarım çevre ve hayvancılık alanında yaşanan sorunlarını hiç biri çözülmeyeceği ortadadır..Uygulanan bu politikalar beraberinde toplumsal bir çürümeyi getirmektedir. Türkiye halklarını kutuplaştıran siyasette ısrar edip bu zihniyeti yaratanlar mevcut ırkçılığın yaygınlaşmasını ve şiddetlenmesini sağlamaktadırlar.Özellikle Türkiye’de bir anlayış haline gelen tekçilik anlayışı ve bu anlayışın beraberinde getirdiği ötekileri yok sayma ve düşmanca görme durumu en yakıcı halini almıştır. Baskılamayı sistematik bir şekilde yapanlar kurumsal faşizmi de bütün ülkede uygulamaya başlamıştır. Ülkede derinleşen ekonomik sorunlar ve  işsizlik gibi büyük sorunları çözmek yerine bunların üstünü kapatanlar kullandıkları dille halkları düşmanlaştırmaktadır. Şovence yaklaşımlarla ülkeye milliyetçiliği aşılamak isteyenlerin asıl amaçlarını görmekteyiz. AKP-MHP iktidarının bu politikalarını uygulayıcılara Cezasızlık ve yaptırım olmaması, politik dilde özendirici tavırlar; toplumun ahlaki ve politik olarak çökertmeye ,mücadelesizleştirmeye  ve bir bütünen yok etmeye çalışmaktadır.

    Türkiye’de uygulanan güvenlik politikalarının sonuçlarını her gün ayrı bir olayla yaşamaya devam etmekteyiz.Toplumsal çürümeyi derinleştirmek isteyen bu zihniyet birçok canımızı kaybetmemize neden olmaya devam etmektedir.. Batmanda ipek eri kaçırarak tecavüz eden DAİŞ zihniyetli uzman çvş. Musa Orhan , Ağrıda Başka bir asker Büşrayı , Van’da bir gardiyan da Dilanı katletti. Dersimde Gülistan dokudan hala haber alınamaması durumları kadına yönelik düşmanca tutumu göstermektedir. Bu zihniyet en son bölgedeki ekonominin bitirilmesiyle açlığın ve sefaletin topluma dayatılmasından kaynaklı Mardinden Sakaryaya çalışmaya giden mevsimlik işçilere yönelik saldırıda kürt kadınına atılan yumruk ile kendini var etmeye devam etmiştir.

                Yine 1990’ların faşist yöntemlerinin tekrar uygulanmaya konulduğu açık bir şekilde Van’da 2 yurttaşımızın helikopterden atılmalarının hastane raporlarıyla belgelenmesi ile AKP-MHP iktidarının izlediği güvenlikçi politikalarının bir sonucu olduğu aşikardır.

                Her sene ucuz işgücü görülen ve  mevsimlik işçi olarak türkiyenin başka bölglerine çalışmaya giderken yüzlerce canımızı trafik kazalarında yitirmenin acısını yaşıyorken bir de üstüne ırkçı saldırılara maruz kalmaları toplumsal barışı yok etmektedir. Kürt oldukları için her türlü saldırının meşru sayılması anlayışından kaynaklı birçok yerde aynı olaylar yaşanmaktadır. Sakaryada ve afyonda yaşanan saldırılar ülkedeki kürt düşmanlığının sonuçlarından sadece birkaçıdır. Halkı yoksullaştırıp ucuz iş gücü haline getirenlerin bu saldırılara zemin olduklarını biliyoruz.

                AKP-MHP iktidarını  Kürtlere ve kendinden olmayan bütün kesimlere yönelik söylemleri ve politikalarına dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz.

                Faşizme, Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı omuz omuza mücadelemizi büyüteceğimizi belirtiyoruz. 

KESK BÖLGE PLATFORMU193 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret213669
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!