• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gözaltılar

BASINA VE KAMUOYUNA

            AKP iktidarı kendi eliyle yarattığı hukuki, ekonomik ve sağlık alanlarındaki tahribata, baskı ve kutuplaştırma politikalarıyla devam ediyor. Bugün sabah Diyarbakır’da kolluk güçleri tarafından yapılan eş zamanlı baskınlarda demokratik pek çok kuruluştan arkadaşlarımız gözaltına alınmışlardır.

            Bu baskınla DTK divan üyesi, Rosa Kadın Derneği yöneticisi, belediye eşbaşkanı olan kadın arkadaşlarımız, KESK’e bağlı TÜM-BELSEN VE BES üyesi arkadaşlarımız , TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi bir arkadaşımız, Dicle Amed Kadın Platformu(DAKP) kadın platformu üyesi ,MEBYA-DER yöneticisi, belediye meclis üyeleri, HDP ve DBP ilçe eşbaşkanları ve PM üyesi, avukat ve çeşitli ilçelerden birçok kişi gözaltına alınmıştır.

            Bu tablo bize açıkça göstermiştir ki; iktidar demokratik ve sivil pek çok kurum, kuruluş, meslek odası, dernek ve inisiyatifi hedef almakta, kriminalize etmeye çalışmakta ve kontrolsüz şekilde hukuk dışı uygulamaları artırarak devam ettirmektedir. Kadınları, avukatları, sendikaları, demokratik siyaseti hedef almaktadır.

            İktidar, pandemi döneminde sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atarken, bir yandan da demokratik sesleri ve kadınları sindirmeye çalışmaktadır. AKP iktidarı kendi yönetememe halini perdelemek için; demokratik kurumları hedef göstererek, toplumu kutuplaştırarak, sistematik hak ihlallerine yol açarak sivil, ekonomik, kültürel ve siyasi haklara saldırmaktadır.

            COVİD-19 salgınına yönelik önlem almak ve kadın cinayetlerini ortadan kaldırmak için çabalamak yerine, AKP iktidarı ülke genelinde ve özellikle bölgede demokratik kurumlara yönelmiştir. Bu kabul edilebilir değildir ve hukuki bir dayanağı da yoktur.

            Şırnak, Mardin, Urfa ve Diyarbakır kentlerinde artan salgın vakaları sonrasında; demokratik kurum, siyasi parti, dernek ve meslek odalarına yönelik topyekun saldırı son derece düşündürücüdür. Yargının bağımsız olmasını ve gözaltındaki arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Mardin Şahmaran Kadın Platformu

Mardin KESK Şubeler Platformu

Mardin TMMOB Odaları Yönetimleri

Mardin Tabip Odası

HDP

DBP330 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret205559
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!