• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İrademize Sahip Çıkacağız

Tüm Dünya pandemi ile mücadele ederken ülkemizde iktidar her kriz, her darbe bir fırsattır anlayışıyla kurumsal olarak otoriter rejimini güçlendirme çalışmalarına ara vermeksizin devam etmektedir. Kaynakları tüketen savaş bütçesi, sermaye transferi zorbalığı, derin ekonomik kriz, işsizlik ve gelir adaletsizliği daha da artığı baskıcı uygulamalarıyla halkları ölüme mahkum etmekte otoriter rejim anlayışını kabul ettirme çabasındadır. Her gün ana akım medyada demokrasi bileşenleri olmadan demokrasi tartışılmakta, konunun muhatabı olanların söz söyleme hakkının olmadığı tartışma programları izlemekteyiz. Varolan durum  otoriter rejimlerde görülen ‘’Medyanın ve uzmanların asıl işlerinden biri muhalefetin zihnine asla yenilmeyecek bir iktidar düşüncesini yerleştirmek istemesi’’ anlayışından başka bir anlayış değildir.

         Zilan Deresi için planlanan HES projesi ekosistemi katledeceği gibi halkların tarihsel hafızasına saldırı niteliğindedir. Aynı şekilde tahrip edilen mezarlıklarla da insan zihniyle birlikte maneviyatına, sadece yaşam hakkına değil ölüme bile müdahale ederek korku hegemonyasını güçlendirmeye çalışmakta; uyduruk bahanelerle halkın iradesini gasp ederek otoriter rejimini sağlama almaya çalışmaktadır.

İlk kayyumların atandığı 2016 ‘dan bu yana siyasi iktidar tarafından kayyum sistemi bir yerel yönetim modeli olarak halka dayatılmak isteniyor. Ama biz biliyoruz ki; kayyum sistemi irade gaspı ve   tamamen antidemokratik bir uygulamadır.  Süregelen kayyum atamalarıyla toplum buna mecbur bırakılmaya çalışılıyor. Sürekli darbe paronayası ile toplumu konsolide etmek isteyen siyasi iktidar bizatihi kendisi halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atayarak halkın özgür iradesine darbe yapmaktadır.  Aynı zihniyetle; kadınların her alanda olduğu gibi siyasi alanda da  temsiliyet olgusunu güçlendiren Eşbaşkanlık sistemine saldırarak eril anlayışını meşrulaştırmaya çalışmaktadır.

Bizler Mardin Emek ve Demokrasi platformu olarak;  Örneklerine ancak otoriter rejimlerde rastlanılan,Demokrasinin olmazsa olmazı olan sandıktan çıkan halk iradesini yok sayıp ortadan kaldıran,hiçbir hukuki insani vicdani ve ahlaki temele dayanmayan  kayyum atamalarının bir irade gaspı olduğunu belirtiyor; tamamen antidemokratik olan bu kayyum politikasına derhal son vermeye çağırıyoruz.

 

MARDİN EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU

KESK

TMMOB

MARDİN TTB

DİSK

İHD

HDP

DBP104 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret201179
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!