• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İşkence Teşvik Ediliyor

Mardin Emek ve Demokrasi Güçleri Nusaybin’de bir polisin oyun oynayan çocukları havaya ateş açarak kovalamasına dair yaptıkları açıklamada iktidarın işkenceyi teşvik ettiğini vurgulayarak, polisin görevden alınmasının yeterli olmadığını belirtti.

 

Mardin Emek ve Demokrasi Güçleri, Nusaybin’de TOKİ konutlarında polislerin oyun oynayan çocukları havaya ateş açarak kovalaması ve engelli B.E.’yi tartaklamasına dair açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu Mardin Şube binasında yapılan açıklamaya kurum temsilcileri ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay da katıldı. Açıklamayı kurumlar adına HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday yaptı.

 

‘İŞKENCE TEŞVİK EDİLİYOR’

 

Olayın kamuoyuna duyulmasının ardından yapılan resmi açıklamalara dikkat çeken Kuday, “Önceki olay ve tecrübelerimizden biliyoruz ki; işkence ve kötü muameleden ötürü polisler hakkında işlem yapılmamakta, polisler kendilerine verilen yetkilere dayanarak cezalandırılmayacağını bildiği için bu şekilde davranabilmekte” dedi. Kolluk güçlerinin cezasızlığı bir zırh olarak görüp, işkence ve kötü muameleye teşvik edildiğini belirten Kuday, polisler hakkında cezai işlemin uygulanması vurgusu yaptı. Türkiye’de nefret ve düşmanlık tohumları ekilerek, kindar ve dindar bir nesil yaratıldığını belirten Kuday, Adana’da Ali El Hemdan’ın öldürülmesi ve Sevda Noyan’ın bir televizyon programında dile getirdiği ifadeleri hatırlatarak, ülkede herkese farklı hukuk uygulandığını belirtti.

 

‘NEFRET HALİ İKTİDAR ZİHNİYETİDİR’

 

Nusaybin’de yaşanan olayın çocuklara olduğu kadar Kürt kimliğine ve bölge halkına da olduğunu belirten Kuday, “Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki bu nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu kin ve nefret gücünü iktidarın zihniyetinden almaktadır. Bütün çocuklara ve özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için bütün gücümüzle mücadele etmeye ve mücadeleyi yükseltmeye kararlıyız. Bölge çocuklarına yönelen bu nefret halinin iktidarın zihniyetinin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

HDP – DBP – KESK – TMMOB – BARO – İHD – ÖHD117 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret201176
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!