• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Biz yerel yönetim emekçileri de bir kez daha haykırıyoruz işten de atsanız, tutsak da etseniz size teslim olmayacağız. Kimseye kul, kimseye köle olmayı kabul etmeyeceğiz.

Basına ve Kamuoyuna

Bilindiği üzere 19 Ağustos 2019 sabahı ülkemizde demokrasinin en temel değerlerinin ve işleyişinin ayaklar altına alındığı yeni bir anti demokratik süreç başlatılarak Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları, hukuksuzca görevlerinden uzaklaştırıldı. Yüzlerce polis belediyelere kapılarını kırarak baskın yaptı. 31 Mart seçimlerinin ardından kaldırılan polis bariyerleri yeniden konuldu. Belediye başkanlarının yerlerine şehirlerin valileri kayyım olarak atandı. Birçok şehirde aynı saatlerde aralarında yine halkın oylarıyla seçilmiş belediye meclis üyeleriyle, birçoğu Sendikamız üyesi belediye emekçilerinin de olduğu yüzlerce kişi evlerine baskın yapılarak gözaltına alındı.

 

Kayyum atanmalarının hemen ardından bu belediyelerdeki birçoğu Sendikamız üyesi belediye emekçisi hiçbir hukuki gerekçesi olmadan açığa alınmaya, sözleşmesi feshedilerek işten atılmaya hatta gözaltına alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde çalışan 30, Mardin Büyükşehir Belediyesinde çalışan 1, Van Büyükşehir Belediyesinde çalışan 7 Sendikamız üyesi hukuksuz bir şekilde açığa alınmış; yine Mardin Büyükşehir Belediyesinde 2, Van Büyükşehir Belediyesinde ise 5 sendikamız üyesi sözleşmeli statüde çalışan kamu emekçisinin yine hiçbir hukuki dayanağı olmadan sözleşmesi tek taraflı bir şekilde feshedilerek işten atılmıştır.

 

            En son örneği Mardin Büyükşehir Belediyesinde çalışan kadın üyemiz Gülizar İPEK’in açığa alınması şeklinde yaşanılan emekçilerin iş ve yaşam güvencesini gasp etmeye yönelik bu hukuksuz uygulamalar göstermektedir ki kayyumlar sadece halkın demokratik iradesinin yok saymayı değil halkın belediyelerini halktan tamamen kopartmak için buralardaki emekçileri özel olarak hedef seçmiştir.Yine Mardin Büyükşehir  Belediyesi ve MARSU’da çalışan 387 işçinin hiçbir gerekçe gösterilmeden işine son vermiştir.

 

            Ancak sanılmasın ki bu uygulamalar sadece bir bölgeye özgüdür.  Artık açık bir diktatörlüğe dönüşen bugünkü iktidar kendisine biat etmeyen tüm belediyelere el koymayı; herkesi işten atmayı; yetmezse örneğini birçok kez gördüğümüz gibi emir eri haline getirdiği yargıyı kullanarak asılsız iddialarla hukuksuz biçimde tutsak etmeyi kafasına koymuştur.

Siyasi iktidarın tüm dünyanın hayretle izlediği bu hukuksuz, anlamsız uygulamaları onun gücünden değil güçsüzlüğünden ve çaresizliğinden gelmektedir. Artık bu kadarı da olmaz dedirten bütün bu uygulamalar onun için günü kurtarmaktan başka bir işe yaramıyor.

 

            Çünkü artık başta biz emekçiler olmak üzere toplumun büyük bir çoğunluğu için korku duvarı aşıldı. Sadece Mardin, Diyarbakır ve ya Van da değil ülkenin dört bir yanında emekçiler, ezilenler siyasi iktidarın bu anti demokratik ve hukuk dışı uygulamalarına teslim olmuyor; hak, hukuk, demokrasi ve özgülükleri için demokratik tepkisini ortaya koyuyor.

Biz yerel yönetim emekçileri de bir kez daha haykırıyoruz işten de atsanız, tutsak da etseniz size teslim olmayacağız. Kimseye kul, kimseye köle olmayı kabul etmeyeceğiz.

 

            Başta ihraç edilen arkadaşlarımız işe iade edilmesi olmak üzere; haklarımız için, özgür, demokratik ve barış dolu aydınlık bir gelecek için, adalet için ülkenin dört bir yanındaki tüm üyelerimiz tek bir yumruk gibi bu zulmün karşısına dikilecek; omuz omuza verecek direnişi büyüteceğiz.

                                                                                             

 KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU428 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret192471
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!