• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DEKLARASYON

YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen Mardin, Diyarbakır ve Van belediye eşbaşkanlarının, sonucu henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek 19 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine valilerin kayyum olarak atanması; cumhurbaşkanı ve mevcut hükümetin ihtiyaçlarının; hukuk, anayasa ve yargı kararlarının üzerinde görüldüğü bir rejimde yaşadığımızın en çıplak göstergesidir. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü ve seçme - seçilme hakkı bu kararla bir kez daha açıkça yok sayılmıştır. Halkın seçtiği temsilcilerin herhangi bir mahkeme kararı ve hukuki dayanak olmadan bu şekilde görevden uzaklaştırılıp yerlerine atanmış kişilerin konulması; halk iradesinin açıkça hiçe sayılması ve gasp edilmesidir.

            Demokrasinin değer ve kurumlarının hiçe sayıldığı, devletin tüm olanaklarının iktidar partisinin hizmetine sunulduğu,daha önce de rekor oylarla halk tarafından seçilen belediye eşbaşkanları ve onlarca belediye meclis üyesi KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle YSK darbesiyle hukuksuz bir şekilde Mazbatalarına el konularak seçme ve seçilme hakkı gasp edilmiştir. OHAL uygulamalarının bu son örneğinde, yüzlerce belediye meclis üyesi gözaltına alınmış, çok sayıda belediye çalışanı ya açığa alınmış ya da görevden uzaklaştırılarak yerlerine jet hızıyla atamalar yapılmış ve ancak Danıştay kararı ile fesih edilebilecek Belediye Meclisleri kayyum olarak atanan Valiler tarafından tümden feshedilmiştir! Özellikle de kadınlarla ilgili yürütülen çalışmalar askıya alınmış, faaliyet yürüten kadın merkezleri kapatılmış. Ayrıca gerekçede; ne olduğu, nasıl yetkilendirildiği ve nasıl seçildiği belli olmayan gibi tanımlamalarla kriminalize edilen  ‘’Eş Başkanlık sistemi ‘’ tüm dünyanın örnek aldığı demokratik, cinsiyet eşitliğini sağlayan bir kadın kazanımı olarak savunduğumuz uygulama hedef alınmaktadır. Mardin’de Kadın Politikaları Daire Başkanı hiç bir gerekçe gösterilmeden valiliğin emri ile görevinden alıkonulmuş,  yaklaşık 30 kadın emekçi kurum dışına çıkarılmış ve işten atılmakla tehdit edilmiş, kadınların bütün kazanımları düşmanca bir tavırla yok edilmeye çalışılmıştır.

Evrensel hukuk normlarına ve AİHM içtihatlarına aykırı olan; hukuksal olmaktan çok bir partinin ya da ittifakın ihtiyaçları ve anti demokratik anlayışının ürünü olan bu uygulamaların, halkın büyük çoğunluğunun vicdanında da onay almadığı ve kamu vicdanını yaraladığı tüm çıplaklığıyla ortadır. Halk, 31 Mart seçimlerinde seçilen belediye eşbaşkanlarına ezici çoğunlukla destek vererek geçtiğimiz dönemde atanan kayyumlara karşı olduğunu ve kayyum politikasını benimsemediğini açıkça beyan etmiştir. Yapılan seçimlerde halkın verdiği mesajın iktidar tarafından anlaşılmaması ve iktidarın seçimle alamadığı belediyeleri kayyumla el koyarak elde etme çabası içinde olması tamamıyla bir akıl tutulması ve faşizan bir yönetim anlayışıdır.

            Bölge halkını yaptığı seçimden dolayı 'cahil' olarak niteleyebilecek seviyede haddini aşan söylemlerde bulunabilen sözde uzmanlar özde savaş çığırtkanları medyaya çıkarılıp halka her türlü hakaret edilirken iradesinin gasp edilmesini protesto etmek amacıyla demokratik eylem hakkını kullanan sivil halka emniyet güçleri tarafından şiddet uygulanarak gözaltına alınmakta ; toplumun, hukuk açısından hiçbir geçerliliği olmayan bu kayyum atamalarına ve seçimleri anlamsızlaştırmak adına yapılan siyasi darbeye razı olması hedeflenmektedir. Diğer taraftan güdümüne  girmeyen ve yandaş olmayan muhalif kesimler ise demokrasinin asgari kuralları dahi rafa kaldırılarak etkisizleştirilmeye, bastırılmaya ve kriminalize edilmeye çalışılmakta, muhalif ses ve eleştirilere anında “hain, terörist” damgası yapıştırılmakta , herkesin demokrasi ve hukukun askıya alındığı tek adam rejimine teslim olması amaçlanmaktadır.

            Geldiğimiz aşamada uygulanan tekçi ve faşizan politikaların sonucu olarak halkın ezici çoğunluğunun Meclise, yargıya, adalete, basına inancı ve güveni kalmamıştır. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, halkın demokratik iradesine ipotek koymaya, yurttaşların demokrasiye ve seçimlere olan inancına darbe vurmaya ve kendini halkın iradesi ve yargının yerine koyma hakkı yoktur. Demokrasi ve hukukun askıya alındığı, toplumsal barışı ve huzuru bozan bu uygulamalarda ısrar edilmesi ülkemizin geleceği açısından kaygı vericidir

            Sivil toplum ve meslek örgütleri olarak bizler, siyasi iktidarın kararlarının halkın iradesinden üstün görüldüğü bu anlayışı kınıyor; siyasi iktidarın bu tarz hukuksuz ve antidemokratik uygulamalarına artık son vermesini, halkın iradesine yapılan bu müdahaleden vazgeçmesini ve seçilmiş belediye başkanlarını bir an önce göreve iade etmesini talep ediyor, tüm demokrasi güçlerini siyasi iktidarın bu müdahalesine karşı çıkmaya davet ediyoruz.

            Bilinsin ki; bu hukuksuz, antidemokratik zihniyete karşı, tüm kutuplaştırma ve düşmanlaştırma çabalarını aşarak, demokratik bir ülkeyi inşa etme mücadelemizi demokrasiden yana olan tüm kesimlerle yan yana gelerek sürdürmeye devam edeceğiz.

        

EĞİTİM SEN Mardin şubesi

SES Mardin şubesi

TÜMBEL-SEN Mardin şubesi     

BES Mardin Şubesi

ESM Mardin Temsilciliği

TARIM-ORKAM SEN Mardin temsilciliği

YAPI-YOL SEN Mardin temsilciliği

HABER SEN Mardin temsilciliği

KÜLTÜR SANAT SEN Mardin temsilciliği        

DİVES Mardin temsilciliği

Mardin Tabip Odası

Mardin Diş Hekimleri Odası

Mardin Ekoloji Derneği

Mardin İnsan Hakları Derneği

Mardin İnşaat Mühendisleri Odası

Mardin Elektrik Mühendisleri Odası

Mardin Harita Mühendisleri Odası

Mardin Maden Mühendisleri Odası

Mardin Şehir Plancıları Odası

Mardin Peyzaj Mimarları Odası

Mardin Şahmaran Kadın Platformu

Mardin DİSK                                                           

Medi-der (Mardin ebedi Diller Deneği)                                                                         

MYD(Mezopotamya yazarlar derneği)

Süryani Dernekleri Federasyonu

HDP  Mardin il  ve ilçe örgütleri

DBP Mardin il ve ilçe örgütleri

CHP Mardin İl örgütü

Mardin ÖHD

Ömerli Patatesçiler Birliği

Mardin Çekirdekli Meyve Birliği

Mardin Şahmeran Kadın Platformu

Merdin EBEDİ Diller Derneği(MEDİ-DER)

Mardin Mezopotamya Yazarlar Derneği

Mardin Toplumsal Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği

Süryani Dernekler Federasyonu(SÜDEF)

Kızıltepe Çiftçiler Derneği

Kızıltepe 1. Oto Galericiler Derneği

Kızıltepe Güneydoğu Galericiler Derneği

Mardin Özgürlükçü Hukukçular Derneği

Mardin Cumhuriyet Halk Partisi

Mardin Halkların Demokratik Partisi

Mardin Demokratik Bölgeler Partisi

Kızıltepe Hububatçılar Birliği
273 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret192472
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!