• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Geri Döneceğiz

Değerli Basın Emekçileri;

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi bastırıldıktan sonra demokrasi zaferi kutlayanlar, gelinen süreçte demokrasiyi ortadan kaldırdıkları gibi, dönemin karakteristiği fırsatçılık, keyfiyet ve hukuksuzluğu norm haline getirmişlerdir.

 

12 Eylül 1980 darbesinin karanlığını yırtarak kurduğumuz sendikamız, her zaman darbelere karşı demokrasiden yana olmuş, darbecilerin yargılanması için mücadele etmiştir. Kamuda yaşanan kadrolaşmalara, liyakatsiz atamalara, işe başlama ve görevde yükselme sınavlarında yaşanan haksızlıklara, usulsüzlüklere karşı her dönem mücadele eden sendikamızın taleplerini baskı ve zorla bastıranlar, liyakat, kadrolaşma gibi kavramları 15 Temmuz sonrası hatırlamışlardır.

 

Siyasi iktidar 15 Temmuz’da yaşananlardan ders çıkarmak yerine darbe girişimini gerekçe göstererek OHAL ilan etmiş, başlangıçta 3 aylığına ilan edilen OHAL her seferinde kapsamı genişletilerek 7 kez uzatıldıktan sonra 18 Temmuz 2018 tarihinde en azından yasal manada kaldırılmış, 24 Haziran seçimlerinden sonra yapılan düzenlemelerle OHAL kalıcı hale getirilmiştir.

 

Değerli Basın Emekçileri;

İki yıl devam eden OHAL sürecinde TBMM devre dışı bırakılmış, hukuk askıya alınmış, Türkiye KHK’larla yönetilen bir tek adam rejimine dönüşmüştür. Kamuda yaşanan işten atma, açığa alma ve sürgünler 12 Eylül askeri darbesini gölgede bırakmış, şu ana kadar yüzbinlerce kamu emekçisi hukukun evrensel ilkeleri çiğnenerek, keyfi olarak işten atılmıştır.

 

22 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan KHK, doğrudan sendika yönetici ve üyelerimizi hedef almış, Şube Başkanlarımız ve yöneticilerimiz başta olmak üzere Konfederasyonumuza bağlı sendika üyelerinden yüzlercesi hukuksuz bir şekilde işinden atılmıştır.

 

Değerli Basın Emekçileri;

Türkiye’yi 15 Temmuz’a getiren süreçten ders çıkarmayan siyasi iktidar, kamuda kadrolaşma çalışmalarına hız verirken, Gülen cemaatinin yerine başka cemaat ve tarikatları ikame etmiştir. Sendikamızın yönetici ve üyelerinin darbe girişimi ile ilişkilendirilerek işten atılması eşyanın tabiatına aykırıdır.

 

Sendikamızın ilke ve amaçları, siyasi iktidarın da kamu emekçilerine dönük saldırı politikaları ortadadır.

 

Siyasi iktidar, Kamu emekçilerinin ekonomik talepleri dışında adil bir vergi, sosyal güvenlik ve yargı sistemi için de mücadele eden Sendikamızı hedef almıştır.

 

Kanun Hükmünde Kararnamelerle;

 

- Kamuda güvenceli çalışmayı savunanlar, kamu emekçilerinin iş güvencesini kaldırmak isteyenler tarafından,

 

- İşsizlik fonuna sahip çıkanlar, işsizlik fonunu yağmalayanlar tarafından,

 

- Adil bir vergi sistemi isteyenler, emekçileri vergi yolu ile soyanlar tarafından,

 

- Emeklilik yaşının düşürülmesini savunanlar, emekçilere mezarda emekliliği dayatanlar tarafından,

 

- Kamusal emekliliğin güçlendirilmesini savunanlar, emekçilere Zorunlu Bireysel Emekliliği dayatanlar tarafından işten atılmışlardır.

 

İşten Atılan Yönetici ve Üyelerimiz Onurumuzdur!

 

Sendikamız amaç ve ilkeleri doğrultusunda çalışmalarına kararlı bir şekilde devam etmektedir. Bir yandan işten atılan üye ve yöneticilerimizle her düzeyde dayanışmayı sürdürürken, bir yandan da mücadele etmeye devam etmektedir.

 

Bu gün burdan bir kez daha sesleniyoruz.

 

OHAL Komisyonu lağvedilmeli, OHAL sonucu yaşanan mağduriyetleri giderecek evrensel hukuka uygun düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

 

Değerli Basın Emekçileri;

Tarihin en güzel yerinde son sözü hep direnenler söyler şiarıyla, bütün üyelerimiz görevlerine dönene kadar, yaşanan bu hukuksuzluklar karşısında mücadele kararlılığı içinde olacağımızı buradan bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

Kesk, Kamu emekçilerinin haklı talepleri için çıktığı yolda yürümeye devam edecektir.

 

 KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU

 212 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret198224
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!