• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KHK'LAR GİDECEK, BİZ KALACAĞIZ!

13/11/2021

OHAL Komisyonu Lağvedilsin! İhraç Edilenler İade Edilsin! OHAL Uygulamalarını Devam Ettiren Geçici 35. Madde Kaldırılsın!

   OHAL İşlemleri Komisyonu yaptığı son açıklamada hâlâ 8.343 dosyanın incelemesinin devam ettiğini ifade etmiştir. Komisyonun görev süresinin uzatılacağı incelemesi devam eden dosyaların sayısından da anlaşılmaktadır. Komisyon, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Barış Akademisyenlerinin dosyalarında da ilk kez ret kararları vermeye başlamıştır. Hukuksuz politikalarıyla çelişen kimi Anayasa Mahkemesi kararlarını keyfi olarak uygulamayan iktidarın Komisyona da aynı yönde hareket etmesi için talimat verdiği anlaşılmaktadır. Elimizdeki verilere göre komisyonun incelemeye devam ettiği dosyaların içerisinde oransal olarak KESK’e bağlı sendika üyelerinin dosyaları ağırlıktadır.
 
   Muhalif kesimlere yönelik uygulanan düşman hukuku, ihraçlara ilişkin mahkeme kararlarına da yansımaktadır. Komisyon tarafından başvurusu ret edilen üyeler adına temyiz başvurusunda bulunulan idare mahkemeleri ve istinaf mahkemeleri tarafından verilen kararlar hukuksuzluğun geldiği aşamayı gözler önüne sermektedir.
Öte yandan OHAL uygulamalarının devamını sağlayan 7145 sayılı Kanun‟un 26. maddesi ile 375 sayılı KHK‟ye eklenen geçici 35. Madde eliyle ihraçlar devam ediyor. Uzatılmış OHAL diye adlandırılan 35. Madde üzerinden her bakanlık bünyesinde bakanlık oluru ile bir komisyon kurulmakta, OHAL KHK‟larında yapılan ihraçlarda olduğu gibi “mensubiyet”, “iltisak”ya da“irtibat” kavramları üzerinden yedi gün içinde savunma istenmekte, kısa sürede de önceden alındığı net olan ihraç kararları verilmektedir. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun çalışma tarzında olduğu gibi bu komisyonlarında da hangi tarihte, ne tür bilgi ve belgeleri incelediği, ne tür kanıtlara dayanıldığı, “kanıta” dayalı değerlendirme sonucu üyelik mi, mensubiyet mi, iltisak mı, yoksa irtibat mı tespit edildiği belirtilmemektedir. En son Diyarbakır EĞİTİM SEN Şubeleri üyelerinden 25‟i Ankara‟ya çağrılarak ifadeleri alınmış olup komisyonun kararı henüz açıklanmamıştır.
Yıllarca kamu kurumlarının torpilden, siyasi partilerin referanslarından ve baskılarından arındırılması gerektiğini, hiç bir dini, etnik grubun referansı ile yönetilmemesi gerektiğini söyledik. Kurulduğu günden bu yana tavrı hep demokrasiden yana olan, tarihi darbelerle mücadele ile dolu konfederasyonumuzun üyelerini ihraç etme hukuksuzluğunu kabul etmedik, etmeyeceğiz.

   Haksız, hukuksuz ve savunması dahi alınmadan ihraç edilen on binlerce emekçinin neredeyse tamamı uzun yıllar çalışmış tecrübeli ve liyakatlı insanlardır. Ellerinde varsa delilleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve ilgili yasalar, adli ve idari süreçler elbette işletilebilir. Ancak yaşanan bunun tam tersidir. İhraç edilen emekçilerin iç hukukta dahi haklarını aramalarının önüne engel olunmuş, suçsuzluklarını ispatları bile engellenmiştir. Ulusal ve uluslararası mahkemelerin ve hukuksal mücadelenin önünü kapatmak için OHAL inceleme komisyonu kurulmuştur.

   Artık yeter. Bu düzen değişmek zorundadır. Hiçbir yasal dayanağı olmadan tamamen keyfi uygulamalarla haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen bütün kamu emekçileri âmâsız bir şekilde hemen görevlerine iade edilmeli, OHAL düzeni tüm uzantılarıyla birlikte ortadan kaldırılmalı, sözde değil gerçekten demokratik bir ortam sağlanmalı ve demokratik haklarını kullandığı için baskı gören bir tek insan bile kalmamalıdır. En karanlık günlerde bile doğru bildiğini söylemekten vazgeçmeyen konfederasyonumuz tüm arkadaşlarımızın iade edildiği güne kadar kararlı mücadelesinden bir adım geriye atmayacaktır.
 
                            

KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU
 
 
                     
246 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret235063
Hava Durumu
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ!
1 MAYIS
BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ