• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

OHAL, KHK'LAR VE SON OLARAK İSTANBULDA KESK’LİLERE OTURMA EYLEMİNDE MÜDAHALE EDİLİP GÖZALTINA ALINMASI

Türkiye de geleneksel darbe süreçlerinin her daim hedefi muhalif ve demokrasiyi savunan kişiler olması hiç de tesadüfî değildir. 16 yıllık Akp iktidarı boyunca ülkeyi beraber yönettikleri cemaatle  iktidar çatışmasında kaynaklı 15 temmuzda yaşanan darbe girişimi ve sonrasında 20 Temmuzda ilan edilen OHAL  ile bir kez daha ülke karanlığa gömülmüştür. İlan edilen OHAL in kapsamı darbe olması gerekirken bir anda muhalif ve demokrasi savunucularına yönelmiştir.ülke KHK'lar la yönetilmeye başlanmış parlamento saf dışı edilmiş,demokrasi ve hukuk askıya alınmıştır.yüz binlerce kamu emekçisi hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerinden edilmiştir. hak arama noktasında adli ve idari yollar OHAL ve KHK’larla kapatılmış ve insanlar yaşarken ölüme terk edilmiştir. Anayasada ve Türkiye'nin bağlı bulunduğu uluslar arası hukukta suç olan bu durum denetim dışında bırakılarak mağduriyetler daha da arttırılmıştır. OHAL ile birlikte valiliklerin ve emniyetin yetkileri arttırılmış ve birçok yerde keyfiyete dönmüştür. Örneğin darbe girişiminden sonra OHAL ilan edilince Diyarbakır da toplantı ve gösteriler süresiz bir şekilde yasaklanmıştır. Ancak iktidar ve yandaşları OHAL e rağmen istedikleri yerde ve zaman da istedikleri toplantı ve yürüyüşleri yapmışlardır. Bu durumda hak arama iktidarı keyfiyetine bırakılmış ve toplum bilinçli bir şekilde kutuplaştırılmıştır ve bizden değilsen yaşam hakkın yok anlayışı gelişmiştir. Demokratik eylemler her seferinde iktidarın hedefinde olmuştur. Ohal sürecinde KESK üyeleri hak arama mücadelesi verirken sürekli gözaltına alınmış tehdit edilmiş sayısız soruşturmalara tabi tutulmuştur. 4688 sendikalar kanununda ve anayasa ve uluslar arası sözleşmelerden kaynaklanan haklanan kullanımı her seferinde kriminalize edilmiştir. Mardin’de OHAL ve KHK ları barışçıl bir şekilde protesto etmek bir yana Filistin Katliamına karşı yapılmak istenen basın açıklamalarına bile izin verilmemiştir.

Ülkemiz her geçen gün daha yoğun bir ekonomik ve toplumsal bir krize sürüklenmiştir. OHAL ile birlikte özgür basın susturulmuş ve sorunların kitlelere ulaştırılması zorlaşmıştır. Fakat bu baskılar ve toplumu susturmak yaşanan krizleri daha da ağırlaştırmıştır.

 

OHAL koşullarında da düşünce ve ifade özgürlüğü, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkı gibi temel hakların kullanımı engellenemez, engellenmemelidir.  

Nitekim Anayasa Mahkemesi Ocak 2018’de aldığı kararda “Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin bildirim şartına bağlanmasının bu hakka müdahale teşkil ettiği açıktır. Bu müdahalenin Anayasa’ya uygun düşebilmesi için Anayasa’nın 13. maddesinde belirtilen ölçütlere aykırı olmaması gerekir. Anayasa’nın 13. maddesinde belirtilen ölçütlerden biri de “Anayasa’nın sözüne aykırı olmama” kriteridir. Anayasa’nın 34. maddesinin birinci fıkrasında, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” denilmek suretiyle toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesinin izin alma koşuluna bağlanamayacağı açıkça ifade edilmiştir” demiştir. 

Ancak AKP iktidarı ve illerde valiler Anayasayı, temel hak ve özgürlükleri, mahkeme kararlarını hiçe sayarak suç işlemeye, keyfilikte sınır tanımamaya devam ediyorlar. 

Son bir haftadır İstanbul’da Konfederasyonumuzun kararıyla Bakırköy ve Kadıköy’de yapılan oturma eylemlerine Valiliğin hukuka aykırı yasak kararı gerekçe gösterilerek arkadaşlarımıza saldırılmakta ve günlerce süren gözaltına alınma işlemine tabi tutulmaktadırlar.  bununla da yetinmeyen iktidar en ufak bir eleştiriyi topluma ülkenin bekasına saldırı gibi göstererek kriminalize ederek yaptığı hukuksuz uygulamaları meşrulaştırma ya çalışmıştır.en son 8 haziranda İstanbul Kadıköy de liseli öğrencilerin hükümetin kırıklarla dolu karnesini vermek için bir araya geldiğinde öğrenciler darp edilerek gözaltına alınmışlardır.bu yaşananların ancak ortak mücadeleyle aşılacağını belirtiyoruz. Kazanan biz emekçiler olacağız.

YAŞASIN KESK

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

 

 

 KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMU128 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret167999
Hava Durumu
Anlık
Yarın
34° 35° 23°
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!