• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Roboski Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız!!!

 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak ilimizin Roboski köyünde F-16 savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 sivilin yaşamını yitirmesi olayının üzerinden tam 6 yıl geçti. Acısı hâlâ ilk gün ki gibi taze olan ve toplumun tüm kesimince lanetlenen bu olayla ilgili herhangi bir yargılamanın olmamış olması faillerin gene ‘meşhur’ olmasına rağmen bilinmediği ve tarihin tozlu raflarına gömülmeye çalışılan bu katliamın üstünün kapanamayacağını, er ya da geç hesabının sorulacağının bilinmesini isteriz.

             Katliamın üzerini kapatmak için hayatını kaybedenlerin ailelerine dalga geçercesine ‘kan parası’ teklif edildi. Ölüme fiyat biçilerek ailelerin acılarına acı katıldı. Evlatlarının hayatlarını paraya tahvil etmeye çalışan anlayışa karşı çıkan ‘biz para değil katillerin açığa çıkarılmasını istiyoruz’diyerek onurlarını satmayacağını ilan eden aileler baskılarla kuşatılmak istendi.Evlatlarının ölümünün sorumlularının bulunması için yaptıkları şikayetleri geri çekmeleri istendi. Katliamdan bugüne hiçbir kamu görevlisi sorgulanmazken onlar sorgudan geçirildiler, haklarında sudan gerekçelerle davalar açıldı. Yaşadıkları evlat acısı yetmiyormuş gibi yerlerinden yurtlarından göç ettirilmeye çalışıldılar.

            Baskı sadece katliamda çocuklarını, yakınlarını kaybeden ailelerle de sınırlı kalmadı. Onların acılarını paylaşmak için Roboski’ye gitmek isteyen, sorumluların ortaya çıkmasını talep edenler, demokratik kurum ve kuruluşlar da baskı ve zordan payına düşeni aldı.

            Katliamları araştırıp faillerini bulmak yerine sürekli üstünü kapatmayı amaç haline getirmek hukuk devleti olmakla örtüşmeyen bir durumdur. Tıpkı Mavi Marmara baskınında olduğu gibi olayı uluslarası alana taşıyıp sorumluların hukuk önünde hesap vermesini sağlamak yerine tazminat alınarak kapatılması ve insan yaşamına  karşılık’’kan parası’’adı altında bir paha biçilmesi yani insan yaşamının hiçleştirilmesi lanetlenmesi gereken bir zihniyettir. Biz KESK olarak bu zihniyeti lanetliyoruz.

 

            Evet, katliamın üzerinden 6 yıl geçti. Bu geçen uzun zaman dilimi içerisinde canlı tanıkların ifadesi dâhil her şey ortadaydı, olmayan tek şey ise adaletin kendisiydi. Katliam bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu faili meçhul kalamaz.

 

Bizler, daha eşit, özgür ve demokratik bir ülkede, bir arada yaşam umudunu koruyan ve bu uğurda mücadele eden emek ve meslek örgütleri olarak sorumluların ve faillerin bir an önce yargı önüne çıkarılması için devleti üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz.

Roboski katliamını unutmadık, unutturmayacağız, takipçisi olacağız...

 

KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMUPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
319 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret161258
Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° 3°
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!