• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KESK Mardin Üyeleri ile Toplantı Yapıldı

GÜLİSTAN ATASOY TEKDEMİR (KESK), 
YILMAZ YILDIRIMCI-MÜMTAZ BAŞAR (TÜM BEL-SEN), 
AHMET KARAGÖZ (EĞİTİM SEN), 
BANU AYKAÇ (BES), 
SUZAN KOTAY (TARIM ORKAM-SEN), 
İSKENDER ÖZTÜRK (ESM), 
ERCAN EREZ (BTS) katılımıyla üyelerle toplantı yapıldı ve ardından basın açıklaması yapıldı


AKP HÜKÜMETİ, 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek ilan ettiği OHAL'i, sadece bir zamanlar kamu kurumlarında beraber kadrolaştığı yapılarla değil örgütlü tüm demokratik muhalefeti ve sendikaları da tasfiye amaçlı kullanarak kendi milliyetçi ve muhafazakar ideolojisini kurumsallaştırmaya çalışmaktadır. bilinmelidir ki bu sürdürülebilir bir durum değildir ve ülkenin ihtiyacı olan ne OHAL'dir ne de baskıcı yönetimdir, ülkenin asıl ihtiyacı acil demokrasidir. ve bunu başaracak güçteyizdir.

Bir gece çıkarılan KHK'ler le onbinlerce kamu çalışanı hukuksuzca işlerinden edilmiş ve birer sosyal ölü haline getirilerek sosyal ve ekonomik hayattan uzaklaştırılmışlardır. Khk'ler le ihraç edilen yaklaşık 150 bin çalışanın sadece 4100'ü konfederasyonumuz KESK'e bağlı sendikaların üyesidir. her zaman her türlü darbeye karşı çıkarak, demokratik hukuk devleti ilkesini savunan konfederasyonumuz KESK,  AKP faşizmine karşı da gerek fiili gerekse hukuki zeminde mücadelesini sürdürerek üyelerine sahip çıkmaktadır. 

İlimiz Mardinde ise gerek  valilik gerekse Milli Eğitim müdürlüğü tarafından her türlü ayrıcalık tanınarak büyütülen yandaş sendikanın ve okul müdürlerinin hazırladıkları listeler ile uluslararası bütün sözleşmelere aykırı ve insanlığa karşı suç sayılabilecek bir ceza ile 367 arkadaşımız kendi istekleri dışında sürgüne gönderilmiştir. Er ya da geç hukuk karşısında bunun sorumluları hakkında hesap soracağımız unutulmasın. 

Mardin Artuklu üniversitesinde ise 'ben genel başkanımızın adamıyım' diyerek açık açık tarafını belli ederek rektörü olduğu üniversiteyi bilimsellikten uzaklaştıran, eğitim kalitesi bakımından ülke sıralamasında son sıralarda olmasından rahatsız olmayan rektör üniversitedeki üyelerimizin ihracında direk rol oynamış ve üyelerimize karşı da her türlü mobbingi uygulayarak en son 2 üyemizi ise değişik ilçelere sürgün etmiştir. bilinmelidir ki makamı ne olursa olsun üyelerimizin ihracında, sürgününde rol oynayan her türlü kurum amirlerinden hukuk önünde hesap soracağız.

kamu çalışanlarının sorunu sadece Milli Eğitim ve Artuklu Üniversitesi ile sınırlı olmayıp tüm kamu kuruluşlarında üyelerimize ve kamu emekçilerine yönelik mobbing, baskı, sindirme ve üyelikten istifa ettirmeye yönelik sistematik politikalar kurum amirleri tarafından uygulanmaktadır. bu yıldırma ve örgütlü gücü dağıtma politikasından derhal vazgeçilmelidir. 

6 aydır tutuklu olan ve henüz iddianamesi bile hazırlanmamış olan Eğitim_Sen yöneticimiz Ahmet ERTUNÇ ve SES Şube yöneticisi M. Necim ÇAÇAN'ın hukuksuzca tutukluluğuna son verilmeli ve arkadaşlarımız işlerine dönmelidir.

hükümetin kendi oluşturdğu OHAL Komisyonunun bir an önce görevini yerine getirerek başta 280 gündür açlık grevinde olan üyemiz Semih ÖZAKÇA ve Nuriye GÜLMEN'in ve tüm üyelerimizin işine iade edilmesini sağlamalıdır. 

her türlü demokratik eylem ve etkinliklerimiz valilik taradından baskı altına alınmaya, engellenmeye, yasaklanmaya  çalışılmaktadır. bundan bir an evvel vazgeçilmelidir.

değişik dillerin ve inançların bir arada özgürce yaşadığı Mardin'de milli Eğitim Müdürlüğü taradından bilimsellikten uzak gerici bir politika uygulanmaya çalışılmakta ders çıkarılmamış gibi değişik cemaat ve vakıflara ayrıcalıklar tanınmakta olduğu gözlemlenmektedir. Buradan uyarıyoruz, bu politikanızdan vazgeçin.

Son olarak biz Mardin KESK olarak bundan önce olduğu gibi emek, demokrasi, barış ve özgürlüğü savunduğumuz gibi bundan sonra da bu ilkeleri savunmaya devam edeceğiz. 

 

KESK MARDİN ŞUBELER PLATFORMUPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
322 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KESK'ten Haberler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret161257
Hava Durumu
Anlık
Yarın
6° 3°
Saat
ANADİLSİZ EĞİTİM OLMAZ
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM SEN'DE ÖRGÜTLEN
10 EKİM ANKARA KATLİAMI!
FAŞİZME, DARBELERE VE SAVAŞA KARŞI BARIŞ VE DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
21 MART NEWROZ KUTLU OLSUN!
5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!